+421 918 994 093 (po-pi: 8:00-13:00)


DVD Námořní pěchota ve válce - 6. díl - Iwo Jima a Okinawa (papierový obal) CO

Marines at War: Iwo Jima and Okinawa

Kategorie:
dokument
Délka:
49 Minut
Zvuk:
český 2.0
Obraz:
4:3

Dostupnost:
Vypredané..
Cena:
65 kč

Dosud nezveřejněné záběry.

Námořní pěchota Spojených států amerických - U.S. Marine Corps vznikla v roce 1775 jako elitní útvar určený k boji "na moři a na zemi", tedy především na pobřeží. Byly ustaveny první dva prapory námořní pěchoty po vzoru britské královské námořní pěchoty vzniklé v roce 1664.

Od počátku své existence byla Námořní pěchota USA nasazována do krizových oblastí v konfliktech, které vedly Spojené státy ve Válce o nezávislost, ve Španělsko-americké válce i v americké občanské válce. Námořní pěchota zasahovala v Karibiku, v Mexickém zálivu, v západní Africe i na Sumatře.

V první světové válce tvořili mariňáci předvoj amerických sil bojujících v Evropě a získali skvělé jméno ve druhé bitvě na Marně u lesa Belleau (Bois de Belleau, Belleau Wood).

Největší slávu si však americká námořní pěchota dobyla v Druhé světové válce, zejména v Pacifiku, kde její příslušníci prokázali mimořádné hrdinství a s velkým úspěchem využili výcvik, bojové zkušenosti a znalosti svých velitelů, příslušníků letectva námořní pěchoty, námořníků na vyloďovacích plavidlech a útočných lodích i prostých námořních pěšáků - mariňáků při osvobozování území, obsazených na počátku konfliktu Japonci.

Iwo Jima a Okinawa, poslední pacifické válčiště americké námořní pěchoty v tichomořské oblasti za druhé světové války. Tyto ostrovy tvořily poslední překážku mezi spojeneckými vojsky, již pevně usazenými na Filipínách a mezi japonskými "Domácími ostrovy". Silné japonské posádky na nich umístěné, byly překážkou, která by plánovanou spojeneckou invazi na Japonské ostrovy vážně ohrožovala. Navíc je Spojenci potřebovali získat. Z těchto ostrovů mohli letecky útočit na Japonsko, na těchto ostrovech potřebovali mít námořní základny, ze kterých by lodi vyplouvaly k japonským břehům.

Na těchto ostrovech svedly spojenecké jednotky, zejména Američané, mezi nimiž hrály jednotky námořní pěchoty velmi významnou roli, poslední bitvy II. světové války, protože k invazi na Japonské ostrovy nakonec nedošlo v důsledku použití atomových bomb v Hirošimě a Nagasaki. Tím byly ušetřeny životy statisíců amerických a spojeneckých vojáků a pravděpodobně i více jak milionu Japonců, které by si invaze vyžádala. A letouny B-29 s těmito bombami, startovaly právě z letiště na Iwo Jimě.

Fotografie vztyčení americké vlajky na hoře Suribači na Iwo Jimě se stala nejslavnější fotografií druhé světové války. S ní je snad částečně souměřitelná jen inscenovaná fotografie vztyčení sovětské vlajky na Reichstagu v Berlíně.

Sledovanie dostupnosti
Dobrý deň, bohužial tento produkt je momentálne vypredaný. Prosím vyplňte Váš email a budeme Vás informovať ihneď ako bude opäť dostupný.
Hlavní partner

Kontakt
HOLLYWOOD C.E.S., s.r.o.
Bernolákova 14
031 01 Liptovský Mikuláš
Slovenská Republika

+421 918 994 093
(po-pia: 08:00-13:00)
info@niagara.sk
Odporúčame tiež
Plyšákovo.sk