Dosud nezveřejněné záběry.
Námořní pěchota Spojených států amerických - U.S. Marine Corps vznikla v roce 1775 jako elitní útvar určený k boji "na moři a na zemi", tedy především na pobřeží. Byly ustaveny první dva prapory námořní pěchoty po vzoru britské královské námořní pěchoty vzniklé v roce 1664.
Od počátku své existence byla Námořní pěchota USA nasazována do krizových oblastí v konfliktech, které vedly Spojené státy ve Válce o nezávislost, ve Španělsko-americké válce i v americké občanské válce. Námořní pěchota zasahovala v Karibiku, v Mexickém zálivu, v západní Africe i na Sumatře.
V první světové válce tvořili mariňáci předvoj amerických sil bojujících v Evropě a získali skvělé jméno ve druhé bitvě na Marně u lesa Belleau (Bois de Belleau, Belleau Wood).
Největší slávu si však americká námořní pěchota dobyla v Druhé světové válce, zejména v Pacifiku, kde její příslušníci prokázali mimořádné hrdinství a s velkým úspěchem využili výcvik, bojové zkušenosti a znalosti svých velitelů, příslušníků letectva námořní pěchoty, námořníků na vyloďovacích plavidlech a útočných lodích i prostých námořních pěšáků - mariňáků při osvobozování území, obsazených na počátku konfliktu Japonci.
Nová Británie, nyní součást Papui-Nové Guinei, největší ostrov Bismarckova souostroví, jeho hlavní město Rabaul, letiště a japonské vojenské základny na něm, byly velmi důležitým opěrným bodem Japonského císařství v Pacifiku, bez jejichž eliminace by nemohl pokračovat americký postup na srdce Japonska, japonské ostrovy a Tokio.
Protože letecké útoky se ukázaly jako nedostatečné, bylo nutné Novou Británii, stejně jako později další japonské opěrné body v Pacifiku, například atol Tarawa na ostrově Betio, o níž pojednává další část dokumentu, obsadit.
I zde sehrála hlavní a rozhodující roli Námořní pěchota Spojených států, samozřejmě za podpory válečného námořnictva a letectva USA.
Také na Nové Británii a Tarawě nakonec zvítězilo hrdinství, válečné umění, zkušenosti a důvtip příslušníků Námořní pěchoty USA, jejich velitelů, pilotů jejich leteckých sil, obsluhy jejích vyloďovacích plavidel, řidičů i prostých příslušníků tohoto elitního sboru, nejmenšího v rámci amerického ministerstva obrany, ale současně velmi účinného a vždy připraveného plnit se ctí ty nejnáročnější bojové úkoly.